window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date());gtag('config', 'G-FTTXEW8TTV');
Yükleniyor Etkinlikler

Sağlık ve ilaç odaklı olarak faaliyet yürütecek Lokman Hekim Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Merkezinin (LHUSTEK) resmi açılışı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa VARANK’ın katılımı ile gerçekleştirildi.

Üniversitemiz konferans salonunda düzenlenen resmi açılış töreninde Bakan VARANK’ın yanı sıra Ankara Valisi Vasip ŞAHİN, KOSGEB Başkanı Hasan Basri KURT,  Mütevelli Heyeti Başkanımız Dr. Mehmet ALTUĞ ve Rektörümüz Prof. Dr. Fatih GÜLTEKİN, LHUSTEK Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Bülent GÜMÜŞEL, akademik ve idari personelimiz yer aldı.

Bakan Varank, yaptığı açılış konuşmasında, üniversitedeki merkezin açılışının daha önce yapılmasının planlandığını ancak Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle ertelendiğini söyledi. Dünya nüfusunun giderek yaşlanmasının kronik hastalıkları da artırdığını belirten Varank, artık geleneksel yöntemlerin sağlıkta yaşanan sorunlara yeterince çözüm olamadığını ifade etti.

Varank, bu kapsamda inovatif yöntemler ve yeni teknolojilerin bu problemlerin aşılmasında ciddi rol oynayacağına işaret ederek, sanal ve artırılmış gerçeklik, dijitalleşme, biyosensörler, robotik ve yapay zeka gibi teknolojilerin sağlık sektörünün şimdiden vazgeçilmezi olduğunu dile getirdi.

Lokman Hekim Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. ALTUĞ, TEKMER’in sağlık ve ilaç temalı faaliyet göstereceğini anlatarak “Biyoteknoloji, nanonteknoloji, giyilebilir teknolojiler, yapay zeka destekli sağlık uygulamaları, artırılmış ve semavi gerçeklik uygulamaları, yazılım, tıbbi cihaz ve ilaç alanlarında faaliyet gösteren girişimcilere kapılarını açan TEKMER’imiz girişimcilere sunduğu güçlü laboratuvar alt yapısı, mentorluk hizmetleri, eğitim ve organizasyonlarıyla girişimcilerin gelişimine yüksek derecede katkı sağlamaktadır.” şeklinde ifade etti.

Rektör Prof. Dr. Gültekin, sağlık temalı bir üniversite olduklarını belirterek “Üniversiteler, eğitim, araştırma ve topluma katkı çalışmalarıyla hayatın tüm alanlarını kapsıyor. Tüm alanlarda çok iyi olma imkânı maalesef yok. Biz de bu konunun bilincinde olarak farklılaşma alanlarımızı belirledik.  Bunlar; helal çalışmaları, bağımlılıkla mücadele, tıbbi aromatik bitkiler, ilaç araştırmaları ve Geleneksel Tamamlayıcı Tıp.” dedi.

LHUSTEK Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Bülent GÜMÜŞEL, TEKMER’de sanayi, kamu, üniversite ve girişimcileri birleştiren bir yapı oluşturduklarını belirterek “Üniversitemizin içerisinde konumlandırılan TEKMER’de öğrencilerimizin ilk günden girişimciliği ve bu çalışmaların içinde yer almalarını aşılayan bir TEKMER oluşturmaya gayret ettik.” diye konuştu.

Açılış töreninin ardından Lokman Hekim Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Merkezi (LHUSTEK) ziyaret edildi.

Paylaşmak istediğiniz platformu seçin:

Go to Top